کاربری
کاربر گرامی به انجمن های تفریحی ، سرگرمی ، رمان . کتاب . گرافیک ، عکس خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:

قوانین کلی انجمن :

1 - در انجمن های این سایت و تاپیک ها به صورت فارسی تایپ نمایید نوشته های فنگلیش به سرعت حذف خواهد شد .

2 - برای جلوگیری از ایجاد تاپیک های تکراری قبل از ایجاد تاپیک از گزینه جستجو استفاده نمایید .

3 - ایجاد تاپیک هایی خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران در این رسانه اینترنتی ممنوع بوده .

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 12 از 12

موضوع: داستان های شیرین کلیله و دمنه

قهرمان Mission Mars, قهرمان Burger Time, قهرمان Turbo Turtle
    تشکر شده 7,980 بار در 3,918 ارسال
    نوشته های وبلاگ
    3

پیش فرض پاسخ : داستان های شیرین کلیله و دمنه

حکایت ششم

کلیله گفت آورده اند که بازرگانی بود اندک مایه و میخواست که سفری کند صدمن آهن داشت در خانه دوستی بر سبیل ودیعت نهاد و برفت چون باز آمد امین ودیعت را فروخت و بها خرج کرد و بازرگان روزی به طلب آهن به نزدیک او رفت. مرد گفت آهن تو در بیغوله خانه بنهاده بودم و احتیاطی تمام بکرده آنجا سوراخ موش بود تا من واقف شدم تمام بخورد.

بازرگان جواب داد که راست میگوئی موش آهن سخت دوست دارد و دندان او بر خائیدن او قادر باشد امین راستکار شاد شد یعنی پنداشت که بازرگان نرم گشت و دل از آهن برداشت. گفت امروز به خانه من مهمان باش گفت فردا باز آیم. رفت و چون به سر کوی رسید پسری را از آن او برد و پنهان کرد چون بجستند و ندا در شهر دادند. بازرگان گفت من بازی دیدم که کودک میبرد. امین فریاد برداشت که دروغ و محال چرا میگوئی باز کودکی را چون برگیرد. بازرگان بخندید و گفت در شهری که موش صد من آهن بتواند خورد بازی کودکی را به مقدار ده من بر تواند گرفت.
    امین دانست که حال چیست گفت موش آهن نخورده است پسر باز ده و آهن بستان.
    خیمه زده بر دلم

نگاه آتشین تو

قهرمان Mission Mars, قهرمان Burger Time, قهرمان Turbo Turtle
    تشکر شده 7,980 بار در 3,918 ارسال
    نوشته های وبلاگ
    3

پیش فرض پاسخ : داستان های شیرین کلیله و دمنه

همی گوید بنده وبنده زاده نصرالله محمد عبدالحمید بوالمعالی ، تولاه الله الکریم بفضله ، چون بفر اصطناع و یمن اقبال مجلس قاهری شاهنشاهی ادام الله اشراقه خانه خواجه من بنده اطال الله بقاءه و ادام ایامه و انعامه و رزقه الله سعادة الدارین قبله احرار و افاضل و کعبه علما و امائل این حضرت بزرگ لازالت ممحروسة الاطراف محمیة و الاکناف بود ، و جملگی ملاذ و پناه جانب او را شناختندی ، و او در ابواب تفقد و تعهد ایشان انواع تکلف و تنوق واجب داشتی ، و التماسات هر یک را بر آن جمله باهتزاز و استبشار تلقی کردی که مانند آن بر خاطر اهل روزگار نتواند گذشت -و ذکر این معنی ازان شایعتر است که در آن بزیادت اطنابی حاجت افتد

لاجرم همه را بجانب او سکون و استنامت حاصل آمده بود ، و در عرصه و لا و هوا و طایفه ای از مشاهیر ایشان که هر یک فضلی وافر و ذکری سایر داشتند بمنزلت ساکنان خانه وبطانه مجلس بودند ، چون قاضی محمد عبدالحمید اسحق ، و برهان الدین عبدالرشید نصر ، و امامان :علی خیاط ، صاعد میهنی ، عبدالرحمن بستی ، و محمد سیفی ، محمد نسابوری و محمد عثمان بستی ، مبشر رضوی ادیب ، عبدالرحیم اسکافی ، عبدالحمید زاهدی ، محمود سگزی ، فاخر ناصر، سعید باخرزی ، در بعضی اوقات :محمد خبازی ، محمود نشابوری ، رحم الله الماضین منهم و اطال بقاءالغابرین ؛ و من بنده را بر مجالست و دیدار و مذاکرات و گفتار ایشان چنان الفی تازه گشته بود و بمطالبت و مواظبت بر کسب هنر آن میل افتاده که از مباشرت اشغال و ملابست اعمال اعراض کلی می بود . و غایت نهمت بران مقصور داشتمی که یکی را از ایشان دریافتمی و ساعتی او موانست جستمی ، و آن را سرمایه سعادت و اقبال و دولت شناختمی ؛ و ممکنست که این سخن در لباس تصلف بر خواطر گذرد ، و در معرض تسوق پیش ضمایر آید ، اما چون ضرورت انصاف نقاب حسد از جمال خویش بگشاید ، و در آیات براعت و معجزات صناعت که این کتاب بر ذکر و اظهار بعضی ازان مشتمل است تاملی بسزا رود ؛ شناخته گردد تا در تحصیل همتی بلند نباشد ، و رنج تعلم هرچه تمامتر تحمل نیفتد ، در سخن ، که شرف آدمی بر دیگر جانوران بدان است ، این منزلت نتوان یافت
    خیمه زده بر دلم

نگاه آتشین تو

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)